THR 20-7215WI ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
THR 20-7215WI
In Stock 8 pcs Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
THR 20-7215WI
Manufacturer / Brand
Traco Power
Part of Description:
20 WATT DC/DC CONVERTER, INDUSTR
Datasheets:
THR 20-7215WI(1).pdfTHR 20-7215WI(2).pdfTHR 20-7215WI(3).pdfTHR 20-7215WI(4).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, 8 pcs Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number THR 20-7215WI
Manufacturer / Brand Traco Power
Stock Quantity 8 pcs Stock
Category Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
Description 20 WATT DC/DC CONVERTER, INDUSTR
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Input (Min) 40V
Voltage - Input (Max) 160V
Type Isolated Module
Supplier Device Package -
Standard Number 62368-1
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.43" H (50.8mm x 25.4mm x 11.0mm)
Series THR 20WI (20W)
Power (Watts) 20 W
Package / Case 6-DIP Module
Package Tube
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
Number of Outputs 1
Mounting Type Through Hole
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 86%
Current - Output (Max) 833mA